Skoči na vsebino

Novice

Intervju Larise Kumer s predstavnikom DSZSD Primožem Durjavo

Intervju Larise Kumer s predstavnikom Domorodne Skupnosti Zedinjenih Slovenskih Dežel Primožem Durjavo. Primož je tudi člen Triglava DSZSD in je v intervjuju pojasnil kaj je DSZSD, kako deluje in kako se včleniti v skupnost domorodcev.

Pojasnil je začetke delovanja skupnosti slovenskih domorodcev in osnove Slovenske ljudovlade s Staro pravdo. Razložil je tudi pomen mednarodnega Razglasa Združenih Narodov – ZN o pravicah domorodnih ljudstev, ter njegove posamezne člene, ki nam v sedanjem času lahko olajšajo življenje.

Tabor Domorodne Skupnosti Zedinjenih Slovenskih Dežel (DSZSD)

Poročilo s Tabora DSZSD v Žalcu, 14. kimavca 2024

Domorodci in domorodke smo letos prvič organizirali Tabor Domorodne Skupnosti Zedinjenih Slovenskih Dežel (DSZSD) zato, da bi se obkroženi s čudovitim okoljem v Bioparku Nivo v živo pogovorili o trenutnih izjemno težkih družbenih okoliščinah in iz teh okoliščin izhajajočih predlogih o našem nadaljnjem delovanju.

Kdaj ste nazadnje peli?

Pred sedmimi leti je nastala pobuda »Vseslovensko petje s srci«, da bi tudi Slovenci imeli svoj praznik, s katerim bi obeležili svoj obstoj, izročilo, omiko, jezik. Prav malo se zavedamo, kakšna vrednost je, da še ohranjamo izročila naših prednikov. Slovenci smo narod z največ pevskih zborov na kvadratni kilometer na svetu, zato je prav petje lahko tisto, s katerim označimo svoj obstoj na zemljevidu. Veliko izročil se je že izgubilo, zato je zadnji čas, da se spomnimo modrosti prednikov in jih prenesemo na mladi rod. Globalizacija in tehnologija s katero smo obdani na vsakem koraku, ima zelo nevarne pasti. Zato zavedanje o izročilih, vrednotah, skupnem delovanju, povezovanju in sodelovanju, še kako kliče na pomoč, še posebej nas domorodce. 

Venec iz lobodike

Praznovanje zimskega solncobrata

Preden so ljudje razvili in pričeli uporabljati meteorologijo ter ure, so uporabljali Sonce za označevanje dneva in letnih časov, Luno pa za označevanje noči in mesecev. Med letom, ko Zemlja kroži okoli Sonca, doseže tudi razne skrajne in prelomne položaje. Dva krat letno Sonce doseže t. i. nadglavišče ali zenit. Ko je Sonce navidezno najseverneje – je najkrajši dan in najdaljša noč – ta dan pa imenujemo zimski solncobrat. Tedaj se na severni polobli začne astronomska zima. Ko je Sonce navidezno najjužneje – je najdaljši dan in najkrajša noč – ta dan pa imenujemo poletni solncobrat. Tedaj se na severni polobli začne astronomsko poletje. Ko pa je Sonce neposredno nad ekvatorjem, noč in dan trajata enako dolgo, ta dan pa imenujemo enakonočje. Na severni polobli je pomladno enakonočje ali spomladansko enakonočje začetek astronomske pomladi, jesensko enakonočje pa je začetek astronomske jeseni.

Dušica Kunaver

Knjiga leta 2023: Sto slovenskih ljudskih, Dušica Kunaver

Upokojena profesorica angleščine in ruščine Dušica Kunaver je za svojo knjigo Sto slovenskih ljudskih, ki je izšla pri založbi Morfem, prejela nagrado za naj knjigo leta 2023 v Sloveniji. Kunaverjeva je avtorica skoraj 150. knjig in pedagoških priročnikov, zbiralka slovenskega ljudskega izročila in zdaj že upokojena profesorica angleščine in ruščine. Pri zbiranju gradiva za knjigo je obiskala številne kraje, vrtce, zavode, šole in domove za ostarele po vsej Sloveniji.

Ob razglasitvi nagrade je direktor knjižnega sejma Vladimir Kukavica povedal, da je nagrajena knjiga zasedla prvo mesto tako pri strokovni žiriji, v kateri je bil tudi sam, kot tudi pri obiskovalcih in spletnih glasovalcih. Za knjigo leta je bilo sicer nominiranih deset knjig. 

dr. Duša Krnel Umek, Andrej Šiško in Franc Čuš

Predstavitev Trstenjakovega zbornika

Predstavitev Trstenjakovega zbornika – prispevkov znanstvenega simpozija o enem največjih slovenskih domorodcev vseh časov

Javna predstavitev zbornika se je odvijala 20. vinotoka 2023 v Kocbekovi dvorani KUS Sveti Jurij ob Ščavnici. V njem so objavljeni prispevki znanstvenega simpozija, ki je bil pri Svetem Juriju ob Ščavnici leta 2017 ob praznovanju 200-letnice rojstva Davorina Trstenjaka. Na njegovi rojstni hiši v Kraljevcih je bila tedaj odkrita tudi obnovljena spominska plošča.

Tace stran od Pohorja!

Pohorci ne dajo Pohorja in odločno nasprotujejo kakršnimkoli vetrnim elektrarnam na Pohorju. Dvesto metrov visoke vetrnice dejansko ne sodijo v gozdove in na vrhove Pohorja. Členi in členice DSZSD povsem podpiramo Pohorce pri njihovem upravičenem boju za lastne domove in okolje.

V torek 26. kimavca 2023 so nas v Mariboru obiskali predstavniki civilne iniciative Za Pohorje brez vetrnih elektrarn, v katero so vključeni tudi členi DSZSD doma na obronkih Pohorja.

Predstavitvena stojnica DSZSD v Mariboru

V Mariboru v mesecu malem srpanu izvedli štiri predstavitve na Bolšjem-kramarskem sejmu na Teznu.


Bili smo lepo sprejeti in smo na teh predstavitvah tudi pridobili okrog sto novih členov in členic DSZSD v glavnem z Dežele Štajerske. Pri predstavljanju naše domorodne skupnosti nas je na teh štirih predstavitvah skupaj sodelovalo pet členic in štirje členi (skupaj 9 domorodcev), ki se jim vsem iskreno zahvaljujemo za njihov prostovoljni prispevek.

Poročilo o Veči DSZSD v Žalcu

V soboto 10. rožnika 2023 (10. 6. 2023) je na območju Bio Parka Nivo, Cesta na Lavo 11, 3310 Žalec, v Deželi Štajerski, v organizaciji Domorodne Skupnosti Zedinjenih Slovenskih Dežel – DSZSD potekala Veča Zedinjenih Slovenskih Dežel.

V čudovitem naravnem okolju, med dvema ribnikoma in pod starim kozolcem toplarjem se nas je zbralo okrog 150 členov in členic DSZSD.

Vabilo na Večo DSZSD v Žalcu

Domorodna Skupnost Zedinjenih Slovenskih Dežel – DSZSD vabi svoje člene in členice ter vse, ki vas zanima naše delovanje, na spomladansko Večo Zedinjenih Slovenskih Dežel, ki bo v soboto 10. rožnika 2023 (10. 6. 2023) na območju Bio Park Nivo, Cesta na Lavo 11, 3310 Žalec, v Deželi Štajerski.

Družili se bomo ves dan – od jutra do večera.

Tokratna Veča DSZSD ne bo zgolj predstavitvena, marveč bo tudi delovna, nazadnje pa še razvedrilna.

Na Veči bomo poskušali s skupnimi močmi oblikovati temelje za več delovnih teles po posameznih področjih delovanj, med njimi bodo naslednja: Pravda, Šolanje, Zaščita, Občevanje, Zdravilstvo, Sooskrba …